Nominations announced for first ever Syracuse High School Theatre Awards
Syracuse.com
SYRACUSE, N.Y. — The Landmark Theatre and syracuse.com will present the first ever Syracuse High School Theatre Awards on May 30 at the Landmark.
The evening will honor students from more than 20 Central New York schools and will recognize exceptional accomplishments in the production and performance of theater.
The program is a Tony Awards-inspired production featuring hundreds of high school performers, cast, crew and orchestra members from our local schools and community.
The event was established to celebrate and recognize student achievements in the arts. Fourteen awards will be presented throughout the evening, with theatrical performances by local students.
The nominees are:
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role
Alexia Abelgire, G. Ray Bodley High School
Grace Allyn, Manlius Pebble Hill School
Ariel Bryant,William Nottingham High School
Allie Giordano, Fayetteville-Manlius High School
Ashley Gusman, Bishop Ludden Jr./Sr. High School
Tessa Hildreth, Waterville Jr./Sr. High School
Halley McArn, Hamilton Jr./Sr. High School
Alexis Orr, New York Mills Jr./Sr. High School
Sarah Petrella, Camden High School
Sydney Schwab, William Nottingham High School
Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role
Eddie Brennan, Waterville Jr./Sr. High School
Bailey Dixon, Camden High School
Jake Everett, Jordan-Elbridge High School
David Houck, G. Ray Bodley High School
Rupert Krueger, Manlius Pebble Hill School
Jasper Schep, William Nottingham High School
Matt Spaulding, Oswego High School
Ian Tock, Marcellus Sr. High School
Chris Toia, Bishop Ludden Jr/Sr High School
Jesse Williams, Bishop Ludden Jr./Sr. High School
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Makenna Benson, Moravia High School
Audrey Cerrone, Marcellus Sr High School
Breona Courcy, Bishop Ludden Jr./Sr. High School
Maura Felter, Westhill High School
Dorothea Hamblin, Manlius Pebble Hill
Cimone Jordan, Fowler High School
Riley Kelly, William Nottingham High School
Rylee Maxam, Waterville Jr./Sr. High School
Cecilia Mitchell, Camden High School
Elizabeth Stanistreet, West Genesee High School
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role
Riley Allen, Moravia High School
Max Byrne, Cato-Meridian Sr. High School
Tyler Doan, Dana L West Jr./Sr. High School
Ben Haskins, Altmar-Parish Williamstown Jr./Sr. High School
Dylan Isom, Camden High School
Nick Jerge, Manlius Pebble Hill School
Paul Schult, Hamilton Jr./Sr. High School
Ryan Smith, Oswego High School
Zack Van Gorder, John C. Birdlebough High School
Devon Wayman, Cato-Meridian Sr High School
The Rising Star Award
John Buttner, West Genesee High School
Logan Carnicelli, Cato-Meridian Sr. High School
Jeremy Herlowski, G. Ray Bodley High School
Lydia Kelly, Manlius Pebble Hill School
Rachel Leotta, Oswego High School
Madelynn Maiolo, Rome Free Academy
Nate Morse, Moravia High School
Lily Powell, Marcellus Sr High School
Haleigh Reese, Dana L. West Jr/Sr High School
Rachel Trumble, Altmar-Parish Williamstown Jr./Sr. High School
Outstanding Performance by a Student Orchestra
Bishop Ludden Jr./Sr. High School
Camden High School
Fayetteville-Manlius High School
Fowler High School
Jordan-Elbridge High School
Marcellus Sr. High School
Waterville Jr./Sr. High School
Outstanding Stage Crew
Charles W. Baker High School
Fowler High School
Jordan-Elbridge High School
Manlius Pebble Hill School
Marcellus Sr. High School
Poland Central School
Rome Free Academy
Outstanding Performance by an Ensemble/Chorus
Camden High School
Dana L West Jr./Sr. High School
Fayetteville-Manlius High School
Moravia High School
Oswego High School
Rome Free Academy
William Nottingham High School
Outstanding Production Number
America, Waterville Jr./Sr. High School
Be Our Guest, Fayetteville-Manlius High School
The Circus McGurkus, Marcellus Sr High School
Delishious, West Genesee High School
La Vie Boheme, William Nottingham High School
Put On A Happy Face, Bishop Ludden High School
Willkommen, Manlius Pebble Hill School
Outstanding Overall Production of a Musical
“Bye Bye Birdie,” Bishop Ludden Jr./Sr. High School
“Cabaret,” Manlius Pebble Hill School
“Damn Yankees,” Moravia High School
“Kiss Me Kate,” Jordan Elbridge High School
“Mary Poppins,” Camden High School
“Once On This Island,” Fowler High School
“West Side Story,” Waterville Jr./Sr. High School
Outstanding Achievement by a Director
Kimberly Bird, Camden High School
Michele Koziara, Manlius Pebble Hill
Joanna Kufs, Moravia High School
Tom Pietropaolo, Bishop Ludden Jr/Sr High School
Bill Ralbovsky, William Nottingham High School
Outstanding Achievement in Choreography
Andrea Clark & Kelsey Clark, Vernon-Verona-Sherrill High School
Robin Hamblin, Fowler High School
Diane Knapp-Brody, Camden High School
Michelle Koziara, Manlius Pebble Hill School
Madeline Raymond, Moravia High School
Outstanding Achievement by a Music Director
Robert Dumas, Oswego High School
Annmarie Gregory, Manlius Pebble Hill School
Amanda Hughes, Camden High School
Eveny Parker, William Nottingham High School
Participating schools include:
Altmar-Parish Williamstown Jr./Sr. High School, “Cinderella”
Charles W. Baker High School, “Little Shop of Horrors”
Bishop Ludden Jr./Sr. High School, “Bye Bye Birdie”
Camden High School, “Mary Poppins”
Cato-Meridian Senior High School, “Into the Woods”
Corcoran High School, “Footloose”
Dana L. West Jr./Sr. High School, “Beauty and the Beast”
Fayetteville-Manlius High School, “Beauty and the Beast”
G. Ray Bodley High School, “Thoroughly Modern Millie”
Hamilton Jr./Sr. High School, “Hello Dolly”
Henninger High School, “Cinderella”
John C. Birdlebough High School, “Guys and Dolls”
Jordan-Elbridge High School, “Kiss Me Kate”
Manlius Pebble Hill School, “Cabaret”
Marcellus Sr. High School, “Seussical the Musical”
Moravia High School, “Damn Yankees”
New York Mills Jr./Sr. High School, “Oklahoma”
William Nottingham High School, “Rent”
Oswego High School, “Pippin”
Poland Central School, “Pirates of Penzance”
Rome Free Academy, “In the Heights”
Vernon-Verona-Sherrill High School, “Singin’ in the Rain”
Waterville Jr./Sr. High School, “West Side Story”
West Genesee High School, “Nice Work if You Can Get It”
Westhill High School, “Legally Blonde the Musical”
Tickets to the awards ceremony on Saturday, May 30 are on sale at the Landmark Theatre Box Office or by phone at 315-475-7979.
See full story here